Bize Ulaşın:

0532 645 75 75


Değişimi tercih etmek

27 Mart 2015

Bu yıl kendinize bir iyilik yapın; değişimi tercih edin.

 

Çünkü değişmek ancak seçilerek yapılacak bir şeydir. Çünkü korkumuzu görmezden gelip 'yapacağım' diyerek kendimize sözler vermek sadece kendimizi kandırdığımız ve kandıracağımız anlamına gelir - yine. Çünkü bazı değişimler biz seçsek de seçmesek de gelip bizi bulacaktır.

 

Tercih edelim, 'korkuyorum evet ama yapmayı seçiyorum' diyerek. Tercih edelim, bazen sırf korktuğumuzu fark ettiğimiz için o şeyi yapmayı seçerek. Tercih edelim çünkü daha önce yaptıklarımızı yapmaya devam edersek yine aynı yerde aynı şeyleri yapıyor ve söyleniyor olacağız.

 

Her yıl yeniden aynı yılbaşı dileklerini yazmaktan sıkıldıysak, güne keyifle, heyecanla uyanmıyorsak, kendimizle başbaşa kalmaktan çekiniyor ve kendimize sürekli yapılacak şeyler yaratıyorsak, bir güne bir sürü şeyi sığdırmaya çalışıp sığmadığı için beyaz yalanlara sığınıyorsak, kendimize "ne için yaşıyorum ben?" diye sorduğumuzda cevabı bilmiyorsak, daha da kötüsü bunu hiç sormuyorsak değişimi bilinçli olarak seçmemizin zamanı gelmiş demektir.

 

Kolay değildir; nelerden kaçınıyoruz fark etmek, neleri sırf alışkanlıktan yapıyoruz görebilmek, Asla vazgeçemeyeciğimizi düşündüğümüz şeylere gerçekte niye tutunuyoruz anlamak. Kolay değil sürekli düşüncelerimizi izleyip sorgulamak. Ama düşünce kalıpları ve davranışların alışkanlık haline gelmesi kolaydır. Sadece bir süre tekrarlamak yeterli. Değişimi seçtiğimizi kendimize hatırlatmayı tekrarlamak. "Daha farklı ne yapabilirim?" diye sormayı tekrarlamak. Bir şeye otomatikman "evet" veya "hayır" demeden önce kendimize bunu neden istediğimizi sormayı tekrarlamak.

 

Tek bir soruyla başlayabilirsiniz: "Hiç bir şeyden korkmayan birisi olsaydım, bugün neleri seçerdim?"